TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Obecnie Katedra Energoelektryki wchodzi w skład Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej i to przyporządkowanie określa jej podstawowy zakres działalności w dziedzinie dydaktyki i badań naukowych.
Katedra Energoelektryki prowadzi działalność naukowo-badawczą w zakresie szeroko rozumianej problematyki związanej z wytwarzaniem, przekształcaniem, przesyłem i użytkowaniem energii elektrycznej. Prowadzone są prace zarówno o charakterze teoretycznym aplikacyjnym, jak i usługowym – w kooperacji z jednostkami krajowymi, a także zagranicznymi. W kontaktach międzynarodowych na uwagę zasługuje wieloletnia współpraca z ABB AB – Szwecja, Siemens Aktiengeselschaft (Power Transmission and Distribution Energy Automation) – Niemcy, Areva T&D – Wieka Brytania, Schweitzer Engineering Laboratories (SEL) – Kanada, Electric Power Research Institute (EPRI) – USA oraz z Moskiewskim Energetycznym Instytutem (MEI) – Rosja, jak również z szeregiem Uczelni w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rosji, Chinach, Korei, Ukrainie, Czechach i innych krajach. W kraju Katedra współpracuje z takimi firmami, jak: KGHM Polska Miedź, Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A., TAURON Dystrybucja S.A., Legrand Fael, PGE - oddziały Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie i Turowie, oddziałami Elektrowni Turów i Bełchatów, PertoEltech Płock, ELECTRO-TIM S.A. Wrocław, krajowe oddziały firm Moeller, Schneider Electric, Siemens i z wieloma innymi.
Działalność naukowo-badawcza Katedry obejmuje następujące grupy zagadnień:
Automatyka i Sterowanie w Elektroenergetyce
Automatyka zabezpieczeniowa i elektrotechnika górnicza
Instalacje i urządzenia elektryczne – analizy, doradztwo, projektowanie
Bezpieczeństwo elektryczne
Sieci elektroenergetyczne
Gospodarka energetyczna
Zaprezentowane wyżej kierunki badawcze Katedry Energoelektryki, a także możliwości prowadzenia doradztwa i wykonywania ekspertyz stanowią ofertę współpracy dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Wysoka jakość prowadzonych badań oraz wysokie kwalifikacje pracowników naukowo-dydaktycznych stanowią gwarancję osiągnięcia sukcesów naukowych, technicznych i gospodarczych. Na podkreślenie zasługuje to, że znaczna część przeprowadzonych dotychczas prac badawczych znalazła zastosowanie w praktyce. Pracownicy Katedry są twórcami ponad 70 patentów, w tym 20 patentów zagranicznych.
W zakresie bazy laboratoryjnej istotne znaczenie we współczesnych badaniach ma dostęp do bazy komputerowej i odpowiedniego oprogramowania. Katedra ma w tym zakresie znakomicie wyedukowaną kadrę. Właśnie dobre opanowanie takich narzędzi komputerowych, jak EMTP, EMTDC oraz MATLAB umożliwia pozyskiwanie zamówień firm zagranicznych. Zostało to także dostrzeżone przez organizacje międzynarodowe, dzięki czemu, na przykład, w roku 2000 Instytut został zaproszony do zorganizowania Europejskiego Spotkania Użytkowników EMTP. Problematyka ta jest także reprezentowana w prowadzonych szkoleniach i zajęciach dla studentów.
Katedra uczestniczy także w międzynarodowej wymianie studentów i pracowników naukowych. Corocznie nasi najlepsi studenci wyjeżdżają na 1-2 semestralne kursy do zaprzyjaźnionych uczelni: Cork Institiute of Technology (Irlandia), Bath University (Wielka Brytania), Fachhochschule Darmstadt (Niemcy) i innych. Pracownicy Katedry prowadzą wspólne prace z naukowcami z uniwersytetów zagranicznych, m.in.:Beijing University of Posts and Telecommunication (Chiny), MEI Moskwa (Rosja), Stuttgart University (Niemcy), Magdeburg University (Niemcy), Chalmers University, Goeteborg (Szwecja), Politechnika Lwowska (Ukraina) i z wielu innych.
Katedra Energoelektryki od szeregu lat jest organizatorem krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. W ostatnich latach niektóre z nich weszły na stałe do kalendarza imprez naukowych:
18th Power Systems Computation Conference (PSCC) Konferencja Naukowo-Techniczna SIECI Modern Electric Power Systems MEPS Konferencja Naukowo-Techniczna "Bezpieczeństwo elektryczne" ELSAF Krajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Sieci elektroenergetyczne w przemyśle i energetyce" Sympozium Naukowo-Techniczne SEMAG Konferencja Naukowo-Techniczna "Diagnostyka w sieciach elektroenergetycznych zakładów przemysłowych"
Ponadto w Katedrze organizowane są konferencje o bardziej zawężonej tematyce branżowej, nie mające charakteru cyklicznego.