TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Energoelektryki

Rys historyczny

Katedra Energoelektryki, działająca obecnie w strukturze Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, powstała w dniu 1 października 2014 r. na mocy Zarządzenia Wewnętrznego Rektora Politechniki Wrocławskiej. Zgodnie z tym zarządzeniem, poprzednio funkcjonujący Instytut Energoelektryki (I8) zakończył swą działalność, a w jego miejsce powstała Katedra Energoelektryki (K2 - obecnie K36W05D02). Jednocześnie dotychczasowi pracownicy Instytutu Energoelektryki stali się pracownikami Katedry Energoelektryki.

Instytut Energoelektryki został utworzony z trzech jednostek: Katedry Sieci i Systemów Elektroenergetycznych, Katedry Automatyki i Zabezpieczeń Elektroenergetycznych oraz Katedry Urządzeń Elektroenergetycznych w wyniku reformy struktury organizacyjnej Politechniki Wrocławskiej w 1968 r. Zakres tematyczny reprezentowany przez te trzy katedry, z biegiem lat ciągle zmieniany i aktualizowany, stanowił trzon działalności naukowo-dydaktycznej Instytutu aż do końca jego istnienia. Istotne znaczenie ma tu także jego historia wyznaczona przez wspaniałych ludzi, którzy tworzyli znakomite zespoły naukowe oraz przekazywali swoim uczniom wiedzę i doświadczenie. W swej ponad trzydziestoletniej historii Instytut może się poszczycić wieloma postaciami o wybitnych zasługach dla nauki oraz dla rozwoju naszej Uczelni. Katedra Energoelektryki, przejmując kadrę naukową Instytutu Energoelektryki, od samego początku kontynuuje działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną Instytutu, dbając również o utrzymanie dobrych stosunków międzyludzkich i obyczajów panujących w Katedrze.

Katedra Energoelektryki (Instytut Energoelektryki) szczyci się tym, że jej pracownicy uzyskali najwyższą godność akademicką, którą jest przyznanie tytułu doktora honoris causa. Są to profesor Andrzej Wiszniewski – doktor honoris causa trzech uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Lwowskiej i Central Connecticut State University (USA) oraz nieżyjący już prof. Marian Cegielski – doktor honoris causa Uniwersytetu w Mariupolu. Do grona tych osobistości dołączyli jeszcze:

  • Prof. Janusz Szafran: doktorat honoris causa w Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, 2006
  • Prof. Waldemar Rebizant: doktorat honoris causa w Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, 2014.

Katedra Energoelektryki prowadzi obecnie swoją działalność w trzech zespołach naukowo-dydaktycznych:

  • Zespół Automatyki i Sterowania w Energetyce
  • Zespół Urządzeń Elektroenergetycznych i Elektroenergetyki Przemysłowej
  • Zespół Sieci i Systemów Elektroenergetycznych.

Tematyka badań naukowych prowadzonych w poszczególnych Zespołach Katedry jest w dużej mierze tą samą, która przez lata kształtowała się w analogicznych Zakładach poprzednio funkcjonującego Instytutu Energoelektryki. Objęto nią jednak nowe tematy, wynikające z ustawicznego rozwoju elektroenergetyki i rosnących wymagań gospodarki dla tej dziedziny techniki.

W Katedrze Energoelektryki wydawane jest obecnie czasopismo naukowe pt. „Journal of Present Problems of Power System Control”, w którym są publikowane artykuły poświęcone ważnym i aktualnym problemom automatyki elektroenergetycznej. W szczególności, artykuły te są poświęcone cyfrowemu przetwarzaniu sygnałów, automatyce zabezpieczeniowej, sterowaniu systemami elektroenergetycznymi, układom generacji rozproszonej, planowaniu sieci, zagadnieniom komunikacji i innym aktualnym tematom z zakresu systemów elektroenergetycznych. Poszczególne numery czasopisma dostępne są na stronie: http://www.psc.pwr.edu.pl.

Politechnika Wrocławska © 2024