TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Katedra Energoelektryki, działająca obecnie w strukturze Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, powstała w dniu 1 października 2014 r. na mocy Zarządzenia Wewnętrznego Rektora Politechniki Wrocławskiej. Zgodnie z tym zarządzeniem, poprzednio funkcjonujący Instytut Energoelektryki (I8) zakończył swą działalność, a w jego miejsce powstała Katedra Energoelektryki (K2 - obecnie K36W05D02). Jednocześnie dotychczasowi pracownicy Instytutu Energoelektryki stali się pracownikami Katedry Energoelektryki.
Instytut Energoelektryki został utworzony z trzech jednostek: Katedry Sieci i Systemów Elektroenergetycznych, Katedry Automatyki i Zabezpieczeń Elektroenergetycznych oraz Katedry Urządzeń Elektroenergetycznych w wyniku reformy struktury organizacyjnej Politechniki Wrocławskiej w 1968 r. Zakres tematyczny reprezentowany przez te trzy katedry, z biegiem lat ciągle zmieniany i aktualizowany, stanowił trzon działalności naukowo-dydaktycznej Instytutu aż do końca jego istnienia. Istotne znaczenie ma tu także jego historia wyznaczona przez wspaniałych ludzi, którzy tworzyli znakomite zespoły naukowe oraz przekazywali swoim uczniom wiedzę i doświadczenie. W swej ponad trzydziestoletniej historii Instytut może się poszczycić wieloma postaciami o wybitnych zasługach dla nauki oraz dla rozwoju naszej Uczelni. Katedra Energoelektryki, przejmując kadrę naukową Instytutu Energoelektryki, od samego początku kontynuuje działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną Instytutu, dbając również o utrzymanie dobrych stosunków międzyludzkich i obyczajów panujących w Katedrze.
Katedra Energoelektryki (Instytut Energoelektryki) szczyci się tym, że jej pracownicy uzyskali najwyższą godność akademicką, którą jest przyznanie tytułu doktora honoris causa. Są to profesor Andrzej Wiszniewski – doktor honoris causa trzech uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Lwowskiej i Central Connecticut State University (USA) oraz nieżyjący już prof. Marian Cegielski – doktor honoris causa Uniwersytetu w Mariupolu. Do grona tych osobistości dołączyli jeszcze:
Katedra Energoelektryki prowadzi obecnie swoją działalność w trzech zespołach naukowo-dydaktycznych:
Tematyka badań naukowych prowadzonych w poszczególnych Zespołach Katedry jest w dużej mierze tą samą, która przez lata kształtowała się w analogicznych Zakładach poprzednio funkcjonującego Instytutu Energoelektryki. Objęto nią jednak nowe tematy, wynikające z ustawicznego rozwoju elektroenergetyki i rosnących wymagań gospodarki dla tej dziedziny techniki.
W Katedrze Energoelektryki wydawane jest obecnie czasopismo naukowe pt. „Journal of Present Problems of Power System Control”, w którym są publikowane artykuły poświęcone ważnym i aktualnym problemom automatyki elektroenergetycznej. W szczególności, artykuły te są poświęcone cyfrowemu przetwarzaniu sygnałów, automatyce zabezpieczeniowej, sterowaniu systemami elektroenergetycznymi, układom generacji rozproszonej, planowaniu sieci, zagadnieniom komunikacji i innym aktualnym tematom z zakresu systemów elektroenergetycznych. Poszczególne numery czasopisma dostępne są na stronie: http://www.psc.pwr.edu.pl.